Światowy Dzień Wody – 22 marca

W roku 1992, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło specjalną rezolucją święto, obchodzone corocznie 22 marca – Światowy Dzień Wody. Mimo, że woda zajmuje aż 70% powierzchni Ziemi, tylko 2,5% to woda słodka, nadająca się do picia. Niestety, ta słodka woda przestała już być zasobem odnawialnym, co oznacza, że zużywamy jej więcej i szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. Obecnie 800 milionów osób cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Polska ma najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami Afryki środkowej, południowej i środkowej Azji. Trudno jest dopuścić do naszej świadomości te wszystkie informacje, kiedy wystarczy pójść do łazienki lub do kuchni, odkręcić kurek i woda zawsze leci. Światowy Dzień Wody został ustanowiony właśnie po to, aby zwrócić uwagę świata na problemy związane z szybko znikającymi zasobami wody.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: „Glacier Preservation” („Ochrona lodowców”). Lodowce odgrywają kluczową rolę jako naturalne rezerwuary wody słodkiej, jednak ich zasoby gwałtownie maleją wskutek zmian klimatycznych. W tym kontekście niezwykle istotne staje się podjęcie działań na rzecz ich ochrony oraz ograniczenia negatywnych skutków ich zanikania dla gospodarki wodnej.
Lodowce mają kluczowe znaczenie dla życia – ich topniejąca woda jest niezbędna dla wody pitnej, rolnictwa, przemysłu, produkcji czystej energii i zdrowych ekosystemów. Szybko topniejące lodowce powodują niepewność przepływów wody, co ma głęboki wpływ na ludzi i planetę. Niezbędne są globalne redukcje emisji dwutlenku węgla i lokalne strategie adaptacji do kurczących się lodowców. W tym Światowym Dniu Wody musimy współpracować, aby ochrona lodowców znalazła się w centrum naszych planów walki ze zmianami klimatu i globalnym kryzysem wodnym.
Kluczowe przesłania na Światowy Dzień Wody 2025:
  • Lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek. W miarę jak planeta staje się coraz cieplejsza z powodu zmian klimatu, nasz zamarznięty świat kurczy się, czyniąc obieg wody bardziej nieprzewidywalnym i ekstremalnym.
  • Cofanie się lodowców grozi dewastacją. Dla miliardów ludzi przepływy wód roztopowych zmieniają się, powodując powodzie, susze, osunięcia ziemi i wzrost poziomu mórz oraz niszcząc ekosystemy.
  • Ochrona lodowców jest strategią przetrwania. Musimy współpracować w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zarządzania wodami roztopowymi w sposób bardziej zrównoważony dla ludzi i środowiska.

Źródła: