Szukaj

22 marca Światowy Dzień Wody

W roku 1992, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło specjalną rezolucją nowe święto, obchodzone corocznie 22 marca – Światowy Dzień Wody. Mimo, że woda zajmuje aż 70% powierzchni Ziemi, tylko 2,5% to woda słodka, nadająca się do picia. Niestety, ta słodka woda przestała już być zasobem odnawialnym, co oznacza, że zużywamy jej więcej i szybciej, niż jest w stanie się odtworzyć. Obecnie 800 milionów osób cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Polska ma najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami Afryki środkowej, południowej i środkowej Azji. Trudno jest dopuścić do naszej świadomości te wszystkie informacje, kiedy wystarczy pójść do łazienki lub do kuchni, odkręcić kurek i woda zawsze leci. Światowy Dzień Wody został ustanowiony właśnie po to, aby zwrócić uwagę świata na problemy związane z szybko znikającymi zasobami wody.

Hasłem dla tegorocznego Światowego Dnia Wody jest: „Przyspieszenie zmian”. W tym roku obchody ONZ skupiają się właśnie na przyspieszeniu zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Globalna kampania „Be the change„ (bądź zmianą) do której zachęca ONZ, dopinguje ludzi do podejmowania choćby niewielkich działań we własnym życiu, aby zmienić sposób, w jaki korzystają, konsumują i zarządzają wodą. Obietnice złożone przez osoby na stronie internetowej kampanii (https://www.unwater.org/bethechange/) przyczynią się do realizacji programu działań na rzecz wody – głównego tematu Konferencji Wodnej ONZ 2023, która rozpoczyna się w Światowy Dzień Wody, 22 marca 2023 r. Program działań na rzecz wody to zbiór dobrowolnych zobowiązań rządów, firm, organizacji, instytucji, koalicji i członków społeczeństwa, zaprojektowanych w celu zapewnienia szybkiego postępu w zakresie uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym celów dotyczących wody i urządzeń sanitarnych, w szczególności celu zrównoważonego rozwoju 6 (SDG 6): woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 r.

Obecnie świat jest poważnie opóźniony w realizacji SDG 6. Najnowsze dane pokazują, że rządy muszą pracować średnio cztery razy szybciej, aby osiągnąć ten cel na czas, stąd hasło tegorocznego dnia wody. Dysfunkcje w całym cyklu wodnym podważają postęp we wszystkich głównych kwestiach globalnych, od zdrowia po głód, od równouprawnienia płci po zatrudnienie, od edukacji po przemysł, od katastrofy po pokój. Potrzebna jest więc szybka, transformacyjna zmiana i każdy z nas może odegrać swoją rolę. Każde działanie – bez względu na to, jak małe – będzie miało znaczenie.